2014 m. vasario 6 d., ketvirtadienis


Pamąstymai pasibaigus pirmam šių metų rajono Tarybos posėdžiui

Kai rajono Tarybai būna pateikta svarstyti 30 ar 50 klausimų ir kai perskaitau jų turinį, visada pagalvoju: kokia visgi unitarine valstybe tapo mūsų mažutė Lietuva. Gal čia dėl didingos Lietuvos istorinės praeities, kai šalies galingųjų galvose dar žvanga kalavijai, bet nematoma savivalda. Krizė šalyje baigėsi, o savivaldybių biudžetai liko prieškriziniame lygyje. Merams, administracijoms tenka spręsti ne kam duoti, o iš ko atimti... Bet apie tai kitą kartą.
Kokius gi klausimus svarsto rajonų Tarybos, darbus palikę, 25 protingi, visuomeniški ir aktyvūs rajono piliečiai: verslininkai, ūkininkai, įstaigų vadovai ir tarnautojai? Dauguma klausimų tikrai neverti 25 tarybos narių dėmesio: „Dėl pritarimo įstaigos vadovo ataskaitai“, „Dėl valstybės turto perdavimo įstaigai“, „Dėl turto (kompiuterio, už tarybos narį senesnio automobilio ar net anapilin iškeliavusio arklio nurašymo“. Juokinga?  Taip. Tačiau tokia mūsų Seime sukurtų įstatymų realybė.
Visgi pirmajame šių metų Tarybos posėdyje buvo svarstomi ir svarbūs klausimai, susiję su verslu bei strateginių rajono tikslų vystymu. Taryba vienbalsiai pritarė klausimui „Dėl kitos paskirties (rekreacinės teritorijos) žemės sklypo suformavimo golfo aikštynų įrengimui Pavirinčių k., Kurklių sen. ir Eglių k., Anykščių sen., Anykščių r. sav., detaliojo plano patvirtinimo”. Klausimas skamba biurokratiškai, tačiau yra labai svarbus, nes tai žingsnelis į tai, kad Anykščių krašte atsirastų dar vienas patrauklus turizmo objektas – golfo laukai. Kitas su turizmu susietas klausimas “Dėl sutikimo UAB “Anšilas” įrengti įvažiavimo kelią” kai kurių žmonių liko nesuprastas. “Kokia čia pagalba verslui, jeigu verslininkas savo lėšomis įrenginėja kelią”. Tačiau, mano manymu, čia kaip tik yra tas gerasis verslo ir savivaldos bendradarbiavimo pavyzdys, kai savivaldybė sukuria  verslui naudingą infrastruktūrą, o verslas savo ruožtu kurdamas infrastruktūrą sau, pagerina miesto įvaizdį ir sukuria patogumus anykštėnams.
Atskirai galima pakalbėti apie verslo reikalus. Išties senoji Anykščių ligoninė neparduota aukcionuose nepadoriai ilgai. Reikia pripažinti, kad ikikriziniais metais rajono taryba galvojo, kad verslininkai “nugriebs” ligoninę už 5 milijonus, nors, tiesą pasakius, mano nuomonė tuomet buvo kitokia ir siūliau ne 5, o 3 mln. Litų kainą, deja, tarybos tuomet neįtikinau. Tuomet atėjęs sunkmedis, žlugusi nekilnojamo turto rinka pakoregavo norus ir planus. Tačiau yra pagrįstų vilčių, kad 10 kartų nukainota ligoninė jau vėl yra patraukli pirkėjams, nes ja domisi ne vienas solidus verslininkas ir ne tik iš Lietuvos, todėl tikimybė, kad pastatai, tiksliau nuostabi vieta miesto centre, artimiausiu metu bus nupirkti, didėja. Anykščių patrauklumą didina ir tuoj tuoj atsidarysiantis SPA Vilnius ir tuomet atsirandančios galimybės miestui siekti ne kurortinės teritorijos, bet kurorto statuso. Labai gaila, kai tenka skirtis su verslininkais. Dėl įsiskolinimo teko nutraukti Šventosios užtvankos nuomos sutartį. Tikimės, kad greitai galėsime sklebti kitą nuomos sutartį ir ateis laikas, kai Šventosios vandenys suks turbinas ir gamins elektrą. Atskira kalba apie verslininkus, bandžiusiais apgauti Svėdasų krašto žmones ir rajono tarybą. Gruodžio mėnesį rajono tarybą įtikinę UAB “AV Investicija plius” verslininkai, kad šalia Daujočių kaimo sukurs 10 darbo vietų ir vyks “nekaltas atliekų rūšiavimas po stogu”, jau sausio 2 dieną Utenos aplinkos apsaugos departamentui išsiųstame prašyme  atlikti atranką UAB “AV Investicija plius” planuojamos ūkinės veiklos “Krematoriumas su piroliziniu deginimu (skirtas žmonių kūno dalims deginti bei atliekų surinkimas pagal pateiktą informaciją atrankos būdu”. Rajono Taryba į nesąžiningus verslininkų žaidimus sureagavo žaibiškai ir sprendimu  Dėl Anykščių rajono savivaldybės tarybos 2013 m. gruodžio 19 d. sprendimo Nr. 1-TS-391,, Dėl pritarimo pradėti rengti atliekų tvarkymui skirtų teritorijų Svėdasų sen., Anykščių r.sav. specialųjį planą‘‘ panaikinimoišduotas leidimas ruošti specialųjį planą sustabdytas.
Paradoksalu, bet daugiausiai ginčų tiek koalicijoje, tiek komitetuose, tiek taryboje sukėlė klausimas “Dėl pritarimo ir finansavimo projektui „Tiro pastato rekonstrukcija ir pritaikymas steigiamo atviro jaunimo centro veikloms Anykščiuose“, kurio esmė pritarti ES fondams teikiamam projektui, pagal kurį būtų galima gauti iki 800 000 tūkstančių litų, už juos perstatyti buvusį tiro pastatą ir jame įkurti atvirą jaunimo centrą. Niekas lyg ir nesiginčija, kad jaunimui tokio centro reikia, tačiau eilę tarybos narių gasdina tolimesnis centro gyvavimas, tiksliau centro finansavimas. Visgi projektui buvo pritarta, nulėmė argumentai, kad neformaliam jaunimui reikalinga vieta, kur jie galėtų burtis.

4 komentarai:

  1. Jei pageidaujate diskusijos už tyrų prašom čia http://nykstenai.wordpress.com/irasu-srautas/ Pas jus komentavimas pernelyg sudėtingas.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Kaip vis tik - centras neformaliam jaunimui, ar viso jaunimo neformalaus ugdymo centras?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Greičiau tai centras neformaliam jaunimui. Plačiau galima pasidomėti, kaip tokie centrai veikia Kupiškyje ar Ukmergėje.

      Panaikinti