2014 m. vasario 17 d., pirmadienis

„Utenos apskrities žinių“ priede „Protakos“ vasario 15 d. publikuotas interviu


1.Kada meras rašo?

Meras Sigutis Obelevičius rašo tik šaltuoju metų laiku ir tamsiuoju paros metu, maždaug nuo rugsėjo pabaigos iki balandžio pabaigos, tiesa, žiemą – ir savaitgaliais, jeigu tik nebūna renginių. Tačiau esu šiek tiek užsispyręs žmogus ir tuo laikotarpiu kasdieną sėdu prie knygų bei kompiuterio ir parašau nuo kelių eilučių iki kelių puslapių. Taip pamažu gimsta straipsniai, idėjos ir knygos, kurias užbaigius pasiūlau leidykloms. Pernai „Alma littera“ išleido knygą „Gamtos dovanos“, šių metų balandį turi pasirodyti „Botanika įsilylėjusiems“ ir t.t.

2. Ar sausa teisinių aktų kalba netrukdo turtėti kuriančio žmogaus leksikonui? Ar nesiformuoja kalbos „štampai“?

Ne, nesiformuoja jokie štampai. Tiesiog nesunku atskirti buities, gatvės ar teisinę kalbą ir jas naudoti pagal paskirtį. Nemanau, kad teisininkas su žmona kalba baudžiamojo kodekso kalba. Sakyčiau, kad atvirkščiai, pavyzdžiui, vedant tarybos ar kitus svarbius posėdžius humoras, įpintas žaismingesnis, nevaldiškas žodelis nuima įtampą ir padeda blaiviai mąstyti. Tiesa, kartais pasakau ir tokių posakių, kurie nederėtų merui.

3.Kaip specialisto, dirbančio savivaldybės administracijoje, kūrybiškas požiūris į problemos sprendimą įtakoja visos savivaldybės gyvenimą, mero sprendimus? Aš visada labai vertinu kūrybiškus vadovus ir specialistus, netgi pasinaudojame pasaulio anykštėnų idėjomis, gal būt todėl, Anykščiai yra viena iš nedaugelio savivaldybių, kur nėra jaučiamas idėjų badas, atvirščiai, jaučiamas investuotojų, kurie įgyvendintų tas idėjas, badas.

4.Ar „improvizuojantis“ specialistas gerai ar blogai? Improvizuojantis, kūrybingas vadovas, specialistas yra puiku. Jeigu nebūtų kūrybingų, improvizuojančių asmenybių,žmonija taip ir nebūtų išlipusi iš medžio. Tai visos civilizacijos variklis.

5.Jus pasiekiantys teisiniai aktai nenurodo, kaip Jūs jį turite realizuoti vietoje. Ar problemų sprendimo būdų paieškai reikalingas kūrybiškas požiūris, kaip tai pasireiškia praktikoje? Padeda ar trukdo? Savivaldybėje dirba stipri profesionalų komanda, mes esame arti žmonių ir matome, kurie teisės aktai vilkina ar net stabdo verslo kūrimąsi. Deja deja, Lietuvoje kuriami teisės aktai dažnai yra labai nelankstūs, sustabarėję, o vėliau jų laikymąsi prižiūrinčios institucijos palieka labai mažai vietos improvizacijoms, todėl esame irgi viena iš nedaugelio savivaldybių, kuri kišasi į įstatymdavystę, esame pateikę seimui ir vyriausybei ne vieną pasiūlymą, netgi įstatymų projektus, kurie buvo priimti.

6.Jūsų savivaldybėje gana didelis procentas lėšų skiriamas kultūros reikmėms. Ar tuo siekiama išlaikyti infrastruktūrą ir specialistus, ar skatinti visos rajono bendruomenės kūrybines iniciatyvas? Kodėl bendruomenių kūrybiškumo reikia valdininkams? Esu gal vienintelis meras šayle, kuris sulaukia kritikos už tai, kad pernelyg daug dėmesio skiriu kultūrai, o kai kurie technokratinio mąstymo piliečiai netgi kaltina, kad Anykščiuose tiesiog per daug kultūros įstaigų, muziejų, pernelyg daug tam skiriama lėšų, etc. Tačiau tai priimu, kaip pagyras, nes, regis Čerčilis yra pasakęs, kad dėl ko kariauti, jeigu nebus skiriama lėšų kultūrai. Todėl daug dėmesio skiriame ir infrastruktūrai (esame vienintelė savivaldybė šalyje, kuri krizės metais ne uždarinėjo, o atidarė dvi bibliotekas kaimuose, pernai atidaryta nauja biblioteka Anykščiuose, atidaryti angelų muziejus, menų centras, renovuojamas kultūros centras mieste ir kt.). Kartu didelis dėmesys skiriamas renginiams, jų kokybei. Iš kitos pusės retai kuris muziejus, kaip mūsų A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko galėtų pasigirti, kad per metus užsidirba pusę milijono litų.

7.Kokį kultūros darbuotoją pavadintumėte puikiu (savybės), rinktumėtės vykdytoją ar iniciatorių? Žinoma, kad iniciatorių. Juk yra daugybė galimybių kultūrai pritraukti ne tik savivaldybės lėšas, o to „vykdytojas“ niekada nepadarys, visur reikalinga iniciatyva, kūrybiškumas, gebėjimas keistis, inovatyvumas...

8.Kokie Jūsų kūrybiniai planai? Nesu prietaringas, tačiau nelabai norėčiau jų atskleisti. Balandyje „Alma littera“ turėtų išleisti gražią lengvo turinio knygelę. Gal būt dar šiais metais kita leidykla „Lututė“ išleis knygą apie valgomas gėles (rankraštį esu atidavęs). Tikiuosi dar šį pavasarį leidykloms pasiūlyti dar vieną, didelės apimties knygą, taip pat apie gamtą. Ant darbo stalo dar 2 pradėtos knygos, straipsnių apie gamtą serija.

9.Jūs-gamtos dainius. Tik gamtą pažįstantis žmogus galėjo sugalvoti „lajų parką“. Kokio emocinio poveikio žmogui tikitės iš šio objekto? Ar tai įtakos rajono ekonominę gerovę? Nesu aš joks dainius. Mano knygos yra mokslo populiarinimo. Aš esu biologijos mokytojas ekspertas ir norėčiau, kad mano tautiečiai lietuviai, kaip ir kadaise, būdami pagonys, labiausiai pasaulyje mylėtų ir geriausiai pažintų gamtą. Manau, kad savo knygomis, savo įkurtu botanikos sodu, paskaitomis ir straipsniais kažkokia maža kruopelyte prie to prisidedu. Lajų takas – bendra idėja ir projektas su saugomų teritorijų tarnyba ir jos vadove Rūta Baškyte. Tiesą pasakius net buvau lengvai sutrikęs, kai reikėjo oponentams įrodinėti, kad tai puikus gamtosauginis projektas, dar vienas žingsnelis į gamtos pažinimą, meilės gamtai ugdymą. Keliaudamas lajų taku, tarp medžių kamienų, pakildamas virš miško, žmogus, manau, gaus puikų emocinį užtaisą, kartu pamatys mišką kitu rakursu, voverės akimis ar iš paukščio skrydžio. Toks lajų takas bus pirmas ir kol kas vienintelis Rytų Europoje, todėl, be abejonės, sulauks daugybės lankytojų, pagyvins turistų srautus ir bent jau simboliškai atgaivins ekonomiką

10.Aukštaitijos NP šiemet – 40. Jūs didelis parko draugas, net B.Šablevičių „atidavėte“ Ignalinos rajonui. Ko palinkėtumėte parkui, ko Jūsų rajono parkai turėtų pasimokyti iš pirmojo parko darbuotojų? Žinoma sveikinu parką su jubiliejumi, galiu pasidžiaugti, kad nacionaliniai ir regioniniai parkai padarė neįkainojamus darbus ekologiame gyventojų švietime, ugdant kultūringą turistą, kartu padaryti didžiuliai darbai vystant infrastruktūrą, siekiant parodyti žmonėms gamtos ir etnografines vertybes. Net sunku būtų įsivaizduoti, kiek būtų netekusi Lietuva, jeigu ne saugomų teritorijų tarnyba ir saugomos teritorijos. Žinoma, iš tokių universalių žmonių, kaip anykštėnas Bronius Šablevičius, jaunimas gali tik mokytis ir pavydėti, nes labai retai viename žmoguje telpa ir mokslininkas, ir fotografas, ir publicistas, knygų autorius, gamtosaugininkas ir t.t. Žinoma, kažkiek gaila, kad Bronius dirba ne Anykščiuose, tačiau iš kitos pusės tokie žmonės negali būti vieno rajono „nuosavybė“, Bronius Šablevičius dirba Lietuvai. Nacionaliniam parkui norėčiau palinkėti klestėjimo, kad juos aplenktų taupymo ir stambinimo vėjai, linkiu netapti vien tik turizmo poreikių tenkintojais, kartu niekada neužmirštant dėl ko jie buvo įkurti – visada didžiausią dėmesį skirti aplinkosaugai, ypač biologinės įvairovės apsaugai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą